Prečo práve vy? Odhaľte rizikové faktory a príčiny, ktoré prispievajú k depresii
21. júla 2022Cítite sa vyčerpaní? Zistite, či ide o depresiu alebo vyhorenie, a ako ich rozlíšiť
24. júla 2022Je známe, že cvičenie pomáha zmierniť príznaky depresie. Štúdia Trusted Source z roku 2017, na ktorej sa zúčastnilo 181 študentov ošetrovateľstva, zistila, že meditácia by mohla mať pri zvládaní depresie ešte väčší prínos.
Väčšina ľudí si uvedomuje, že žijeme v uponáhlanej a vystresovanej dobe. Už menej ľudí sa s tým však snaží aj niečo robiť. Stres je evolučne naprogramovaný, aby sme zvládali krátkodobé záťaže a vypätia. Chronický stres, ktorý je dnes taký typický, spôsobuje akumuláciu stresových hormónov, ktoré negatívne vplývajú na mozog a telo.
Predpokladá sa, že stres a úzkosť sú hlavnými spúšťačmi depresie. Dlhodobý stres však spôsobuje aj ďalšie civilizačné ochorenia ako sú ateroskleróza, ischemická choroba srdca, dvanástnikový vred, poruchy srdcového rytmu, poruchy imunitného systému, cukrovka, obezita a poruchy pamäte.
Meditácia nemusí odstrániť všetky príznaky depresie, ale pomôže vám ich zvládnuť. Funguje tak, že mení, ako váš mozog reaguje na stres a úzkosť. Keď meditujete, môžete potlačiť spúšťače stimulované z prefrontálneho kortexu a amygdaly. To vysvetľuje, prečo hladina stresu klesá.
V roku 2014 Johns Hopkins University School of Medicine publikovala prehľad výskumu v JAMA Internal Medicine, v ktorom sa uvádza, že meditácia je na zmiernenie depresie rovnako účinná ako antidepresíva. Podľa štatistík z roku 2019 sa ukázalo, že meditácia znižuje recidívu depresie o 12 %, pričom 60 % ľudí samo uviedlo, že meditácia zlepšila ich celkovú pohodu.
V štúdii JAMA Psychiatry z roku 2016 vykazovali depresívni jedinci, ktorí praktizovali meditáciu všímavosti, výrazne nižšie hladiny stresového markera v tele. Štúdia tiež naznačila, že aj keď si človek dal pauzu od meditácie po dôslednom cvičení po dobu dvoch mesiacov, pozitívne účinky na mozgovú aktivitu stále pretrvávali.
Čo je to meditácia a aké má benefity
Meditácia je mentálne cvičenie, pri ktorom jednotlivec používa techniku ako je všímavosť alebo zameranie mysle na konkrétny predmet, myšlienku alebo dýchanie na trénovanie pozornosti či uvedomenia a na dosiahnutie mentálne čistého a emocionálne pokojného a stabilného stavu.
Najstaršie zdokumentované záznamy, ktoré spomínali meditáciu, sa týkali vedantizmu, čo je hinduistická tradícia v Indii okolo roku 1500 pred Kristom. Niektorí archeológovia však datujú meditáciu už do obdobia 5000 rokov pred Kristom. Samotná prax má náboženské väzby v starovekom Egypte a Číne, ako aj v judaizme, hinduizme, džinizme a samozrejme budhizme.
Meditácia prináša množstvo pozitív
Benefity meditácie sa vzťahujú na psychické i fyzické zdravie človeka. Pamätám si, ako som sa prihlásila na hodiny meditácie práve v období, kedy mi nebolo najlepšie. Svoje rozhodnutie určite neľutujem, pretože pravidelná meditácia mi pomohla so sústredením sa na prítomný okamih a svoj dych, čo mi v konečnom dôsledku prinieslo väčší pokoj a vyrovnanosť.
1. Pomáha efektívnejšie zvládať depresiu
Keď sa naučíte zostať prítomný v danom okamihu, môžete si varovné príznaky depresívnej epizódy všimnúť už na začiatku. Depresia zahŕňa veľa negatívneho myslenia a temných myšlienok. Je bežné, že sa hneváte na život a na seba. Meditácia vás nenúti zahnať stres alebo potláčať negatívne myšlienky. Namiesto toho vám poskytuje spôsob, ako si tieto myšlienky a pocity všimnúť. Môže to znieť kontraproduktívne, pretože to zahŕňa posilnenie vášho uvedomenia si týchto myšlienok a pocitov. Cvičenie však pomáha vytvárať všímavosť a akceptovanie.
Zistilo sa, že meditácia mení určité oblasti mozgu, ktoré sú špecificky spojené s depresiou. Vedci napríklad dokázali, že mediálny prefrontálny kortex (mPFC) sa stáva hyperaktívnym u depresívnych ľudí. mPFC sa často nazýva „ja centrum“, pretože tu spracovávame informácie o sebe, ako sú obavy z budúcnosti a premýšľanie o minulosti. Keď sú ľudia v strese zo života, mPFC ide na plné obrátky.
2. Meditácia chráni hipokampus
Hipokampus je časť mozgu, ktorá je zodpovedná za pamäť a učenie. Meditácia pomáha tejto oblasti mozgu tým, že jej pomáha rozvíjať ďalšiu šedú hmotu. Výskum ukazuje, že ľudia s opakujúcimi sa depresívnymi epizódami majú menší hipokampus. Keď budete meditovať 30 minút denne počas ôsmich týždňov, pomôžete svojmu mozgu zvýšiť šedú hmotu v tejto oblasti.
3. Znižuje stresovú odozvu tela
Vo funkčných štúdiách MRI ľudského mozgu vykazujú ľudia, ktorí meditujú, známky zníženej úrovne stresu. Počas meditácie sa aktivuje parasympatický nervový systém a výsledná relaxačná reakcia pomáha premiestniť aktivitu preč z amygdaly alebo „centra strachu“ mozgu.
Štúdia, publikovaná v magazíne Business Perspectives and Research, sledovala hladinu kortizolu v krvi a krvný tlak účastníkov 16-týždňového programu na redukovanie stresu. Vedci zistili, že účastníci mali nižšiu hladinu stresového hormónu, čo pozitívne vplývalo napríklad na spánok a ďalšie stresové indikátory.
4. Pomoc pri úzkostiach
Jedna trojročná klinická štúdia ukázala, že meditácia poskytuje signifikantné zlepšenie príznakov u pacientoch s úzkosťami. Ľudia, ktorí meditujú, vykazujú tiež známky zvýšenej mozgovej aktivity v mozgových oblastiach spojených s relaxáciou, šťastím, koncentráciou, sebavedomím a inými pozitívnymi emóciami. Naopak, menej rozvinuté sú časti zodpovedné za stres a úzkosť.
5. Zlepšuje koncentráciu
Vedci porovnávali mozgy skúsených meditujúcich s ľuďmi, ktorí sú v tejto oblasti noví. Pozornosť venovali obzvlášť časti mozgu, ktorá je zodpovedná za túlavé myšlienky. Zistili, že u skúsených meditujúcich bola počas toho ako meditovali táto časť relatívne deaktivovaná, čo znamená, že sa u nich objavilo menej rušivých myšlienok ako u nováčikov.
6. Pomáha stimulovať blúdivý nerv
Blúdivý nerv (nervus vagus) je najdlhší nerv v tele, ktorý začína v mozgu, z krku pokračuje nadol, a potom prechádza okolo tráviaceho systému, pečene, sleziny, pankreasu, srdca a pľúc. Nervus vagus hrá úlohu vo všetkom od srdcovej frekvencie a zápalu až po strach a náladu – a nízka aktivita v ňom je spojená s depresiou.
Výskum naznačuje, že meditácia môže zohrávať úlohu pri aktivácii tohto nervu, čo môže viesť k zlepšeniu nálady a lepšiemu pocitu relaxácie. Keď je blúdivý nerv stimulovaný meditáciou, pomáha to stabilizovať elektrickú mozgovú aktivitu.
7. Zlepšuje spánok
Podľa vedcov majú ľudia, ktorí meditujú zvýšenú kvalitu a dĺžku spánku. Problémy so spánkom často pramenia zo stresu a obáv, pričom meditácia zlepšuje relaxačnú reakciu a kontrolu nad autonómnym nervovým systémom.
8. Môže znížiť zápal
V posledných rokoch vedci spájajú depresiu so zápalom v mozgu a tele. Vzťah je cyklický – vyšší zápal je spojený so zhoršenými depresívnymi symptómami, zatiaľ čo depresívne symptómy (ako je stres a zlý spánok) pravdepodobne zvyšujú zápal.
V analýze 18 štúdií z roku 2017 autori dospeli k záveru, že meditácia a podobné techniky mysle a tela, ako je joga, môžu výrazne znížiť zápal. Autori však poznamenávajú, že je potrebných viac štúdií, ktoré zohľadňujú faktory životného štýlu, ako je spánok, strava a cvičenie.
9. Pomáha zmierňovať bolesť
Vnímanie bolesti môže byť výrazne zvýšené v stresových situáciách, nakoľko je úzko spojené s duševným stavom. Meditácia môže pomôcť vyrovnať sa s bolesťou lepšie, zlepšiť kvalitu života chronicky chorých a dokonca aj znížiť pocit bolesti.
10. Znižuje krvný tlak
Vysoký krvný tlak môže časom srdce preťažiť a viesť k zlej srdcovej činnosti. Prispieva tiež k zužovaniu tepien, alebo ateroskleróze, čo zvyšuje riziko vzniku infarktu a mŕtvice. Ukázalo sa, že používanie meditácie na vysoký krvný tlak zvyšuje množstvo oxidu dusnatého vo vašom tele, zlúčeniny, ktorá môže rozširovať krvné cievy a uľahčovať voľné prúdenie krvi, keď srdce pumpuje.
Zdá sa, že meditačné techniky spôsobujú malé, ale významné zníženie krvného tlaku, čo v konečnom dôsledku znižuje namáhanie srdca a zlepšuje fyzické zdravie.
11. Zvyšuje povedomie
Meditácia pomáha podporovať povedomie o myšlienkach a umožňuje praktikantovi mať súcitnejšie a pozitívnejšie myslenie. Človek si lepšie prizná negatívne myslenie bez toho, aby sa ním zaoberal. Meditácia trénuje a presmeruje myseľ na zvýšenie povedomia, akceptovanie vecí také, aké sú a zníženie pocitu nadmernej kontroly nad nezdravými myšlienkovými vzormi. To všetko vedie k prospešným zmenám funkcie mozgu.
Druhy meditácie, ktoré môžu pomôcť vyrovnať sa s depresiou
Rozmanitosť je korením života, takže vás zrejme poteší, že existuje viac ako jeden prístup k meditácii a ukázalo sa, že mnohé z týchto prístupov prospievajú ľuďom trpiacim depresiou.
Meditácia dýchania
Zameranie sa na dych pomáha odvrátiť váš mozog od negatívnych myšlienok, zlepšiť príjem kyslíka a znížiť hladinu kortizolu. Štúdia Trusted Source z roku 2017 zistila, že u ľudí s veľkou depresívnou poruchou, ktorí sa venovali tejto forme meditácie počas 2 mesiacov došlo k výraznému zníženiu symptómov.
Meditácia všímavosti
Meditáciu všímavosti považujú niektorí ľudia za najúčinnejšiu formu meditácie. Ide o uvedomenie si prítomného okamihu a jeho precítenie naplno. Väčšina ostatných foriem meditácie pochádza práve z tohto typu. Spája sa s kognitívno-behaviorálnou terapiou a zameriava sa na zmenu škodlivých vzorcov správania a myšlienok.
Meditácia milujúcej láskavosti
Azda najpríťažlivejšia zo všetkých meditácií si vyžaduje, aby ste sa zamerali na šťastné, láskyplné myšlienky o sebe a ostatných. Rovnako ako meditácia všímavosti trénuje váš mozog, aby reagoval inak na stresory depresie a zároveň tiež pestuje zvýšené pocity spojenia s ostatnými.
Meditácia skenovania tela
Tento prístup zahŕňa pomalé vnášanie uvedomenia do každej časti tela – všímanie si akýchkoľvek vnemov a následné vedomé uvoľnenie svalov do relaxácie. Štúdia z roku 2016 zistila, že meditácia skenovania tela v kombinácii s všímavosťou (mindfulness) bola obzvlášť účinná pri znižovaní symptómov depresie.
Vizualizácia
Vizualizačná meditácia je metóda zobrazovania pozitívnych obrazov, myšlienok, symbolov alebo používanie afirmácií a mantier, ktoré pomáhajú upokojiť myseľ, kým je telo v uvoľnenom stave. Hlavný rozdiel medzi vizualizáciou a bežnou meditáciou je v tom, že vizualizácia je aktívnejšia. Pri vizualizačnej meditácii sa zameriavate na zapojenie fantázie a aktívne vytváranie predstáv vo vašej mysli. Vizualizáciu často využívajú aj športovci ako techniku na zvýšenie výkonu.
Meditácia pri chôdzi
Chôdza je skvelá nielen pre vaše fyzické zdravie, ale aj pre vašu duševnú pohodu. Meditácia pri chôdzi je spôsob, ako prinútiť myseľ, aby kráčala s nami a tiež spôsob, ako priniesť uvoľnené sústredenie do tejto každodennej činnosti.
Je úžasné, ako inak sa cítime, keď venujeme pozornosť tomu, čo sa deje okolo nás a nie tomu, čo nám víri hlavou. Malá štúdia z roku 2014 na starších dospelých s depresiou zistila, že symptómy sa výrazne znížili u tých, ktorí chodili všímavo, ale nezmenšili sa u tých, ktorí sa len jednoducho vybrali na prechádzku.
Poďme si to zrekapitulovať
Meditácia sa praktizuje už tisíce rokov a pôvodne mala pomôcť prehĺbiť pochopenie posvätných a mystických síl života. V súčasnosti sa meditácia bežne používa na relaxáciu a zníženie stresu.
Počas meditácie sústredíte svoju pozornosť a eliminujete prúd neusporiadaných myšlienok, ktoré môžu zahlcovať vašu myseľ a spôsobovať stres. Tento proces môže viesť k zvýšeniu fyzickej a emocionálnej pohody.
Meditácia v rôznych formách môže byť veľkou podporou pri zmierňovaní symptómov depresie. Možno budete musieť vyskúšať niekoľko techník, kým nájdete takú, ktorá s vami rezonuje a budete sa cítiť pohodlne. Snažte sa byť trpezliví a nevyvíjajte na seba prílišný tlak.
Zdroje:
- https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/how-meditation-helps-with-depression
- https://www.webmd.com/depression/what-to-know-about-meditation-and-depression
- https://www.healthline.com/health/meditation-for-depression#how-to-try-it
- https://psychcentral.com/depression/meditation-for-depression#how-to-use-it
- https://www.forbes.sk/meditacia-pomaha-pri-strese-uzkostiach-ci-zlepsuje-pamat-vyuzivaju-ju-aj-v-biznise/
- https://www.verywellmind.com/the-benefits-of-meditation-for-generalized-anxiety-disorder-4143127
- https://www.healthline.com/health/meditation-for-sleep#how-to-meditate
- https://www.choosingtherapy.com/meditation-for-depression/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Meditation
- https://lekar.sk/clanok/vplyv-meditacie-na-organizmus
- https://www.wellandgood.com/visualization-meditation/
- https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/meditation/in-depth/meditation/art-20045858