Ako poraziť zimnú aj letnú depresiu: Tipy na účinnú prevenciu po celý rok
31. marca 2023Kedy je pozitívne myslenie škodlivé? Rozdiel medzi toxickou pozitivitou a optimizmom
17. septembra 2024Elektrošoky, tiež známe ako elektrokonvulzívna terapia (ECT) sú ešte stále vnímané skôr negatívne, na čom sa podpísala hlavne ich kontroverzná minulosť. Dnes túto liečbu vo svete ročne podstúpi až milión ľudí. A niektorí z nich dokonca dobrovoľne či na vlastnú žiadosť.
ECT je často používaná ako posledná možnosť pre pacientov s ťažkými depresiami, ktorí nereagujú na lieky alebo psychoterapiu. Využívajú ju ale aj pacienti s bipolárnou poruchou alebo schizofréniou.
Musím sa priznať, že pri mojej prvej hospitalizácii som elektrošoky odmietla – bála som sa vedľajších účinkov. Keď sa mi však depresívna epizóda o rok na to zopakovala a lieky prestali účinkovať, mojou poslednou nádejou sa stalo práve ECT. Najskôr som prirodzene váhala, ale dnes toto rozhodnutie neľutujem.
Ako elektrošoky fungujú?
Elektrické impulzy sa aplikujú na mozog prostredníctvom elektród umiestnených na hlave pacienta. Tieto impulzy spôsobia krátky záchvat, ktorý obvykle trvá niekoľko minút. Pacient dostane celkovú anestéziu a svalovú relaxáciu, aby sa minimalizovali nepohodlie a riziká počas procedúry. Po zákroku pacient zostáva pod dohľadom, kým sa úplne neprebudí a jeho vitálne funkcie nie sú stabilné.
Pamätám si, ako som ležala na posteli a bála sa, že na mňa anestézia nezaúčinkuje. Postupne som však začala odchádzať. Bolo to celkom príjemné, len tak zaspať a vypnúť. Nič neriešiť. Neviem, čo sa dialo potom, ale prebúdzala som sa celkom pomaly. Nevnímala som žiaden rozdiel, len ten, že po prvom zákroku ma bolela hlava.
Po procedúre môžu pacienti dočasne stratiť pamäť, najmä ohľadom udalostí tesne pred a po ECT. Čo sa dialo tesne pred a po zákroku si síce pamätám, ale je pravda, že elektrošoky môžu ovplyvniť krátkodobú pamäť. Nepamätala som si napríklad, v ktorých podnikoch sme si boli sadnúť, keď ma bol počas vychádzky pozrieť môj manžel. Našťastie nič podstatné.
História ECT
Na začiatku 20. storočia mali psychiatri veľmi obmedzené možnosti, pretože neexistovali žiadne antidepresíva. Až v 30. rokoch talianski neuropsychiatri Ugo Cerletti a Lucio Bini, ako prví použili elektrošoky na človeku. Prvým pacientom bola osoba trpiaca schizofréniou, ktorá po niekoľkých sedeniach ECT vykázala výrazné zlepšenie. Elektrošoky sa rýchlo rozšírili po celom svete ako liečba pre rôzne duševné poruchy, vrátane depresie, schizofrénie a bipolárnej poruchy.
V 50. a 60. rokoch začala byť ECT negatívne zobrazovaná vo filmoch a literatúre (napr. „Prelet nad kukučím hniezdom“), čo viedlo k verejnej kontroverzii. S príchodom prvých antipsychotických a antidepresívnych liekov sa používanie elektrošokov znížilo, ale zostalo dôležitou možnosťou na liečbu rezistentných prípadov.
Lekári najskôr nepoužívali anestéziu ani myorelaxans, čiže látku uvoľňujúcu svaly. Počas záchvatu teda často dochádzalo k zraneniam, natrhnutiu svalu alebo k zlomeniu kosti. Zavedenie krátkodobej anestézie a svalových relaxantov v 70. rokoch výrazne zvýšilo bezpečnosť a znížilo vedľajšie účinky ECT.
V súčasnosti výskumy stále skúmajú mechanizmy účinku ECT a snažia sa zlepšiť jeho efektivitu a znížiť vedľajšie účinky.
Účinnosť elektrošokov
Lekári aj pacienti sa tešia vysokej účinnosti ECT, ktorá dosahuje až 85 %. Pre porovnanie, pri liekoch je to len 65%. Rozdiel je taktiež v rýchlosti nástupu účinku. Výsledky ECT liečby môžu byť viditeľné už po troch aplikáciách (najčastejšie po šiestich), teda po týždni liečby. Na účinok antidepresív sa pritom čaká aj 5 týždňov.
Samotná elektrokonvulzívna terapia sa indikuje trikrát do týždňa, približne 4- až 8-krát, podľa závažnosti ochorenia. Oproti minulosti je bezbolestná, prebieha v celkovej anestézii, je vysoko účinná a podarilo sa významne znížiť jej rizikovosť. Zákrok trvá len pár minút.
Ja som elektrošoky podstúpila dokopy 8-krát, pričom po cca 6. zákrokoch sa môj stav začal pomaly zlepšovať. Upravil sa mi spánok a aj nálada bola o niečo lepšia. Nakoniec som v nemocnici zostala “len” 3 týždne.
Vedľajšie účinky ECT
K fyzickým vedľajším účinkom liečby patrí pocit nevoľnosti, bolesti hlavy, bolesť čeľustí alebo svalov. Zdravotné komplikácie zahŕňajú zvýšenie srdcovej frekvencie a krvného tlaku.
K ďalším vedľajším účinkom patrí zmätenosť, ktorá môže trvať niekoľko minút až hodín. Pacient je akoby dezorientovaný, nevie kde sa nachádza. Ďalšie riziko predstavuje strata pamäti, najčastejšie krátkodobej, siahajúcej tesne pred liečbu. V niektorých prípadoch je pamäť postihnutá v rozsahu týždňov až mesiacov a zriedkavo rokov, siahajúcich do času pred uskutočnením terapie.
Ako som už vyššie spomínala, k mojim vedľajším účinkom patrila bolesť hlavy – ale len po prvej aplikácii a taktiež strata krátkodobej pamäte pri určitých veciach. Pamätám si aj na okamih, kedy som bola mierne zmätená ohľadom času stráveného v nemocnici.
Ak by som mala zhodnotiť vedľajšie účinky versus benefity ECT, tak u mňa určite prevyšujú benefity a zákrok by som podstúpila aj druhýkrát.
Zdroje: